2018-2019 Catalog and Handbook 
    
    Dec 12, 2018  
2018-2019 Catalog and Handbook

Administration and Academics 2018-2019




Sioux Falls School Board

President: Kent Alberty
Vice President: Cynthia Mickelson
Member: Carly Reiter
Member: Kate Parker
Member: Todd Thoelke

 

Southeast Tech Council

Scott Reed- Smithfield Foods
Southeast Tech Council Chairperson
Mike Crane- Bender Midwest Development
Southeast Tech Council Vice-Chairperson
   
Scott Oyen- Rosenbauer South Dakota
Southeast Tech Council Vice-Chairperson (2nd)
Deborah Letcher- Sanford Health
Past Chairperson
   
Kent Alberty- Employment Edge David Long- Sanford Health
   
Daemon Coughlin- Oakridge Nursery Mark Mickelson- Mickelson & Company
   
Rob deWit- Baete – Forseth HVAC Cindy Monnin- Friessen Construction Co., Inc.
   
Clara Hart- Refugee Congress, Board Chair Rick Thaler- South Central Child Development Inc.
   
Kim Jensen- Avera Health Jackie Pommer- Southeast Tech Faculty
   
  Kristie Vortherms -Southeast Tech Staff
 

Southeast Tech Administration

President: Robert J. Griggs, JD, University of North Dakota School of Law; BA, University of North Dakota.
Vice President, Finance and Operations: Rich Kluin, MBA, University of South Dakota; BSBA, University of South Dakota
Vice President of Academics: Benjamin Valdez, DBA, California Southern University; EdS, Liberty University; MBA, American InterContinental University;  MEd, American InterContinental University; BS, Western International University
Vice President, Enrollment Management: Megan Fischer, MPA, University of South Dakota; BA; Dakota Wesleyan University
Executive Director, Student Affairs and Institutional Effectiveness: Tracy Noldner, MS, South Dakota State University; BS, South Dakota State University; BA, South Dakota State University
Chief Information Officer (CIO): Erik VanLaecken, MS, University of South Dakota; BS, University of South Dakota

Dean of Curriculum and Instruction: Craig Peters, EdD, University of South Dakota; MS, South Dakota State University; BS, South Dakota State University

Director of Nursing Programs: Kristin Possehl, RN, MSN, University of Phoenix; MEd, South Dakota State University; BSN, Vanderbilt University
Director of Industry Relations: Lon Hird, MBA, University of Sioux Falls; BS, DeVry University
 

Faculty

Chase Bardsley (Diesel)
AOS, Universal Technical Institute; ASE certified in Automotive and Diesel

Cory Borgen (Sports Turf Management)
BS, South Dakota State University; Certified Turfgrass Professional; Certified commercial chemical applicator
Janet Bortnem (Diagnostic Medical Sonography)
BS, RT(R) RDMS, BS, Bellevue University; Radiographer, Sanford USD Medical Center School of Radiologic Technology; American Registry of Radiologic Technologists; Sonographer, American Registry of Diagnostic Medical Sonographers
Kaay Bowman (Early Childhood)
MA, Augustana College; MEd, College of Charleston; BS, Charleston Southern University
Pam Boyd (Cardiac Sonography)
BS, Bellevue University; Registered Vascular Technologist; Registered Diagnostic Cardiac Sonographer
Rod Breitling (Civil Engineering Technology/Land Surveying Technology)
MEd, South Dakota State University; BS, South Dakota State University; AAS, University of South Dakota/Springfield; Professional Land Surveyor
Ron Burchatz (Collision Repair and Refinish)
AAS, Southeast Technical Institute, PPG Envirobase HP, ICAR MIG Welding, ASE B2/B3/B4 Collision
Ruby Castardo (Surgical Technology)
BSW, Dakota Wesleyan University; Surgical Technology, Southeast Technical Institute
Georgina Cavin (Accounting/Bookkeeping)
MBA, University of Sioux Falls; BS, National American University
Tony Conrad (Media Design)
BA, University of Sioux Falls; AAS, Southeast Technical Institute
Bryan Cox (Mechatronics)
MEd, South Dakota State University; BST, EET, South Dakota State University
Debborah Cummings (Pharmacy Technician)
CPhT, BA, Briar Cliff University
Chris Davis (Accounting/Bookkeeping)
MBA, University of South Dakota; BS, Augustana College
Elise Derry (Licensed Practical Nursing)
RN, BAN, Augustana College
JoEllen Deschamp (Diagnostic Medical Sonography)
BS, RT(R) RDMS. BS, Bellevue University; Radiographer Sanford USD Medical Center School of Radiologic Technology, American Registry of Radiologic Technologists, American Registry of Diagnostic Medical Sonographers
Amanda Dvanajscak (Licensed Practical Nursing)
RN, MSN, University of Phoenix, MHA, University of Phoenix, BSN, South Dakota State University
Stephanie Entringer (Registered Nursing)
RN, MSN Ed., Clarkson College, BAN, Augustana College
Fenecia Foster (General Education: Math)
MA, Minot State University; BA, Augustana College
Sara Gillis (General Education: English)
MA, University of South Dakota; BA, Augustana College
Mylynn Hanson (Healthcare Leadership)
MSN, RN; RN-MSN Walden University, RN Saint Luke’s School of Nursing

Matt Haynes (Licensed Practical Nursing)
RN, BSN, BS, South Dakota State University; Secondary South Dakota Teaching Certificate (2018)

Rhoda Highfill (Hovland Learning Center)
MS, Black Hills State University; BS, South Dakota State University
Patrick Hoier (Invasive Cardiovascular Technology)
BS RCSA RCIS FSICP. BS, Doane College; AAS, Southeast Technical Institute, Registered Cardiovascular Specialist Assistant by ICCCCSA, Registered Cardiovascular Invasive Specialist by the CCI, Fellow of the Society of Invasive Cardiovascular Professionals
Debra Hunking (General Education: English)
MA, South Dakota State University; BA, South Dakota State University; Certified Phi Theta Kappa Leadership Development Studies Instructor

Marcus Hunter (Electrician)
AAS, Mitchell Technical Institute; Journeyman Electrician; Electrical License in the State of South Dakota; Electrical License in the City of Sioux Falls

Elizabeth Kassing (Civil Engineering Technology/Land Surveying Technology)
BS, South Dakota State University; Professional Engineering, Land Surveyor in Training
David Kavanagh (General Education: Sociology)
MA, University of South Dakota; BS, University of South Dakota
Jennifer Keyes (Hovland Learning Center)
BS, Dakota State University
Andrew Kibbe (Phlebotomy Technician)
CNMT, MEd, BS, South Dakota State University

John Kolander (Construction Management)
BS, California Polytechnic State University; AS, Northeast Wisconsin Technical College

Jaclyn Kramer (Licensed Practical Nursing)
RN, MSN, Indiana Wesleyan University; BSN, University of Sioux Falls
Sarah Lang (Licensed Practical Nursing)
RN, AAS Southeast Technical Institute; LPN, Southeast Technical Institute
Nicholas Lanphere (Diesel Technology)
AAS, WyoTech
Kristin Larsen (General Education: Math)
MEd, University of Sioux Falls; BA, Augustana
Sara Lease (Registered Nursing)
RN, MSN, University of Phoenix; BSN, South Dakota State University; AA, University of South Dakota; LPN, Minnesota West-Worthington
Loretta Leloux (Early Childhood)
MS, South Dakota State University; BS, South Dakota State University
Mitch Marcotte (General Education: Computer Applications)
BS, South Dakota State University; Microsoft Office Specialist (MOS) Certified
Stacy McManus (Business Administration/Entrepreneurship)
MS, Colorado Technical University; BS, Black Hills State University
Ginger McNickle (Horticulture Technology)
BS, South Dakota State University; AAS, Northeast Community College 
Jason Merritt (Automotive Technology)
AAS, NDSCS, ASE: Master Automotive, Advanced Engine Performance, Light Duty Diesel
Cathy Miller (Vascular Sonography)
BS, Bellevue University; LPN, Minnesota West-Worthington; Registered Vascular Technologist by the American Registry of Diagnostic Medical Sonographers

Rich Miller (Law Enforcement Science)
AAS, Western Iowa Tech; Graduate of the Northwestern University School of Police Staff and Command

Roger Morris (Computer Programming/Software Support Specialist)
BSCS, Missouri Institute of Technology
Britney Mower (Licensed Practical Nursing)
RN, BSN, University of Texas, ASN, Western Iowa Tech, LPN, Southeast Technical Institute
Debi Nowak (Administrative Assistant/Office Assistant/Healthcare Office Specialist)
MEd, South Dakota State University; BS, Black Hills State University; AA, Northern State University
Curt Olson (Electronics)
MSEd, Southwest Minnesota State University; BS, South Dakota State University

Michelle Osborn (Licensed Practical Nursing)
BSN, Presentation College; AS, Presentation College; Diploma, Southeast Technical Institute.

Dustin Pepper (Licensed Practical Nursing)
RN, BSN, South Dakota State University
Merrel Pepper (Computer Technician/Network Administration)
MPE, University of Nebraska; BA, Augustana; CCNA and CCAI
Dennis Peters (Financial Services: Banking Emphasis/Financial Services: Insurance Emphasis)
MBA, University of Sioux Falls; BA, South Dakota State University
Sherri Post (Healthcare Leadership)
RN, MEd, South Dakota State University, BSN, South Dakota State University
Kristin Possehl (Licensed Practical Nursing/Registered Nursing)
RN, MSN, University of Phoenix; MEd, South Dakota State University; BSN, Vanderbilt University
Lee Pothast (Diesel Technology)
MS, University of Nebraska Lincoln; BS, South Dakota State University

Catherine J. Rasmussen (Medical Coding)
BS, Northern State University; AA, Northern State University; Diploma, Southeast Technical Institute; AAPC Certified Professional Coder (CPC)

Cynthia Roller (Computer Programming/Software Support Specialist)
BS, Dakota State University, AS Dakota State University
Jean Rose (Business Administration/Entrepreneurship)
MA, Augustana College; BS, Huron University
Dennis Russell (General Education: Psychology)
PhD, University of South Dakota; MS, St Cloud University; BS, University of Nebraska, Kearney
Jeanette Saugstad (Licensed Practical Nursing)
RN, BAN, Augustana College
Kenneth Schaffer (Computer Technician/Information Technology Security)
BS, Bellevue University
Jeff Schlepp (Architectural Engineering Technology)
AIA, BArch, North Dakota State University; BA, North Dakota State University; Registered Architect
Nicholas Schneider (Digital Media Production Technology)
AAS, Southeast Technical Institute
Terry Schneider (Welding)
Diploma, Mitchell Technical Institute; AWS Certified Welding Inspector; AWS Certified Welding Educator; FAA A&P Airframe and Power Mechanic (LATI)
Johnnie Schroeder (Mechanical Engineering Technology)
BS, Dakota State University; AAS, North Dakota State College of Science

Colette Schwartz (Licensed Practical Nursing)
BSN, University of South Dakota; ADN, University of South Dakota

Kevin Shotkoski (Diesel Technology)
AOS, WyoTech
Paul Tunge (Residential Heating & Air Conditioning)
BS, Bellevue University; AAS, Southeast Technical Institute; HVAC Contractor
Jeffrey Van Overbeke (General Education: Speech)
MS, South Dakota State University; BS, South Dakota State University

Daniel Vos (Residential Heating & Air Conditioning)
BA, Augustana University; MEd, South Dakota State University; AAS, Southeast Technical Institute

Rick Warkenthien (Media Design Technology)
BS, South Dakota State University
Doug Warner (Nuclear Medicine)
MEd, South Dakota State University; BS, Bellevue University; CNMT, AAS, Southeast Technical Institute

Steven Weddle (Welding)
AWS, CWI/CWS, Hobart Institute of Welding Technology; AWS Member, ASNT Member

Kim Weihe (Marketing)
MBA, University of Sioux Falls; BS, Minnesota State University- Mankato
Kristin Wellnitz (General Education: Psychology)
MA, University of South Dakota; BA, Buena Vista University
Mike Wendell (Collision Repair and Refinish Technology)
BS, SDSU; PPG Deltron, PPG Envirobase, OSHA CareerSafe, ASE Painting and Refinishing

Myra Werkmeister (Registered Nursing)
BS, BSN, Dakota Wesleyan University; AAS, Southeast Technical Institute; Diploma, Western Iowa Tech

Brian Williams (Marketing)
MBA, University of Wyoming; BS, University of South Dakota
Todd Wohlwend (Computer Technician/System Administrator)
MS, South Dakota State University; BS, South Dakota State University; Red Hat Certified Technician, Network+
Dana Wolff (Financial Services: Banking Emphasis/Financial Services: Insurance Emphasis)
MSAS, University of South Dakota; BS, Black Hills State University; Certified Phi Theta Kappa Leadership Development Studies Instructor

Levi Wood (Welding)
Diploma, Southeast Technical Institute

 

Lab Specialists

Micah Gibler, AAS, North Dakota State College of Science
Terry Prouty, AAS, Southeast Technical Institute; ASE Master Certified in Automotive
Julie Sackett, AAS, Southeast Technical Institute; AAS, St. Paul College
Joyce Van Zee, CST, Diploma, Southeast Technical Institute, Clinical Coordinator
Bernadette Willuweit, LPN Diploma, Southeast Technical Institute; CPR Instructor Certification, Sanford
 

Student Success Advisors

Elizabeth Harder, MS, South Dakota State University; BS, South Dakota State University
Anna Johnson, MA, University of South Dakota; BS, Southwest Minnesota State University
Emily Olson, MA, University of South Dakota; BS, University of South Dakota
Chelsea Reisch, MS, South Dakota State University; BS, South Dakota State University
LaDonna Zellmer, MSEd, Northern State University; BS, Southwestern Oklahoma State University; Licensed Professional Counselor (LPC)
 

Retention Coordinators

Tara Carruthers, MA, University of South Dakota; BS, University of South Dakota